Plecaki szkolne dla dzieci - Dla chłopców i dziewczynek | Sklep Choni.pl

Plecak szkolny to obowiązkowy element szkolnej wyprawki. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany, ponieważ w dużej mierze odpowiada za prawidłową postawę dziecka. Wybór wśród plecaków jest ogromny. Na rynku jest dostępnych wiele marek i modeli plecaków, co sprawia, że wybór jest bardzo trudny.

Popularne plecaki dla dzieci

Młodsze dzieci i przedszkolaki wybierają zazwyczaj plecaki z ulubionym bohaterem z bajki lub gry komputerowej. Dziewczynki preferują różowe i czerwone modele z popularnymi postaciami z bajek takie jak Księżniczka Zosia czy Mój mały kucyk Pony. Niesłabnącą popularnością cieszą się też motywy z bajek Disneya jak choćby Kraina Lodu. Z kolei modne plecaki dla chłopców obowiązkowo powinny być z postacią superbohatera jak Superman, Batman czy Psi Patrol. Dużą popularnością cieszą też plecaki z bajek takich jak Angry Birds i Star Wars. Z kolei dla fanów piłki nożnej każdy chłopiec może znaleźć plecak z wizerunkiem swojego ulubionego piłkarza lub z nazwą ulubionej drużyny.

Dla młodzieży również mamy szeroki wybór plecaków. Można wybierać wśród plecaków markowych, designerskich czy nawet ręcznie szytych. Z myślą o nastolatkach, którzy są w ciągłym biegu i ważna jest dla nich przede wszystkim trwałość stworzone są plecaki z linii sportowych lub tzw. plecaki trekkingowe. Są one wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów i można je zabrać nie tylko do szkoły, ale i na wysokogórską wycieczkę.

Zdarzają się również sytuacje, w których starsi uczniowie nie chcą nosić klasycznych, popularnych plecaków z sieciówek, gdyż niekoniecznie pasują do ich stylu. Chcąc zadbać o zdrowie i prawidłową postawę takich indywidualistów możemy poszukać wśród plecaków w stylu vintage lub eleganckich plecaków miejskich. Nastolatek będzie w nich wyglądał stylowo, doceni wygodę noszenia, a Ty będziesz spać spokojnie nie martwiąc się o jego kręgosłup za kilka lat.

Warto również wspomnieć o plecakach i tornistrach na kółkach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci. Mają one odciążać kręgosłup dziecka od dźwigania ciężaru. Tak jak w przypadku podróży turystycznych dorośli korzystają z bagaży na kółkach, tak teraz w szkole uczniowie coraz częściej pchają i ciągną swój plecak, a nie przenoszą go na plecach. Przy wyborze plecaka z kółkami trzeba – oprócz ogólnych zasad wyboru bagażu do szkoły – spojrzeć na rodzaj kółek. Najlepsze i najbardziej trwałe są kółka kauczukowe i osadzone na łożyskach. Oprócz jakości kółek bardzo ważna jest również możliwość demontażu stelaża, co pozwala na korzystanie z plecaka w sposób tradycyjny oraz odpowiednio chowana rączka, która w  wygodny i łatwy sposób wysuwa się i chowa.

Zasady wyboru plecaka

Poniżej znajdziecie kilka uniwersalnych, najważniejszych zasad, którymi powinniście się kierować szukając plecaka zarówno dla przedszkolaka, jak i dla nastolatka.

Najważniejsze elementy plecaka - waga, usztywnienie i szelki

Waga szkolnych plecaków nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka. Dotyczy to dzieci w każdym wieku. Zważywszy, że już najmłodsze dzieci potrafią nosić w plecaku nawet 8 kg - łatwo stwierdzić, że to tylko teoria.

Wybierając plecak dla dziecka, pamiętajmy zatem, aby był lekki. Najlepiej, jeśli nie przekroczy 1,5 kg dla starszych dzieci i 1,2 kg dla młodszych. Obowiązuje zasada, że im lżejszy, tym lepiej dla dźwigającego. Zbyt duże obciążenie może u młodych ludzi prowadzić do dyskopatii, urazów biodrowych, kolanowych, skoliozy czy okrągłych pleców. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dobre usztywnienie plecaka. Ta cecha dotyczy plecaków dla starszaków, którzy dźwigają codziennie książki i podręczniki. Sztywne plecy umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru na całe plecy dziecka, nie narażając go na niepotrzebne przeciążenia. Szerokość szelek nośnych to trzeci najważniejsze element dobrego plecaka. Szelki powinny być wykonane z miękkiego materiału. Odpowiednie dopasowanie ich długości do wzrostu dziecka pozwoli na komfortowe i  bezpieczne noszenie ciężaru na ramionach.

Elementy dodatkowe – odblaski, kieszonki i przegródki

Zakładając, że wybrany przez nas model plecaka spełnia 3 najważniejsze kryteria, możemy się skupić na drugorzędnych aspektach, takich jak elementy odblaskowe czy dodatkowe przegródki i kieszonki. Odblaski mogą mieć postać szwów, wykonanych z odblaskowych nici, elementów wykończenia lub całych fragmentów, wykonanych z odblaskowych materiałów. Pamiętajmy, że im powierzchnia odbijająca światło jest większa, tym zwiększa się widoczność i bezpieczeństwo naszego dziecka na drodze. Z kolei wewnętrzna organizacja plecaka, istotna przy utrzymaniu w nim porządku, to bardzo ważny element plecaków dla starszych dzieci i młodzieży. Przegródka na smartfon, tablet, a nawet komputer to dodatkowe wyposażenie, które nie tylko ułatwia organizację życia młodego człowieka, ale również pozwala dobrze zabezpieczyć sprzęt, który jest mu niezbędny. Plecaki mające zewnątrz małe kieszenie na drobne przedmioty, butelkę z napojem czy box z drugim śniadaniem, pomagają utrzymać wszystko w porządku. Dodatkowe troki, do których można przymocować buty na W-F to również ciekawe rozwiązanie.

 

Bezpieczny plecak - na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas plecak ma należyte atesty i certyfikaty. Cena plecaka jest zawsze adekwatna do ich posiadania. Nie kupujmy więc tanich czy przypadkowych plecaków. Pamiętajmy, że inwestycja w porządny plecak to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci.

Wybór odpowiedniego plecaka lub tornistra nierzadko wiąże się z zachęceniem dziecka do chodzenia do szkoły. Uczeń, który będzie uczestniczył w zakupie plecaka, być może będzie bardziej chętnie i z większym zadowoleniem chodził do szkoły niż ten, który takiego wyboru nie będzie mógł dokonać. Warto więc się dobrze zastanowić, który rodzaj i model plecaka wybrać.