Plecak dla przedszkolaka | dla dzieci

1 produkt(ów)

na stronę

Pierwszy plecak dla przedszkolaka

Pierwszy dzień w przedszkolu to niezwykle ważne wydarzenie zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Wypuszczają oni bowiem swoje ukochane maleństwo w świat, pozostawiając je na kilka godzin samo - z dala od bezpiecznych i znanych ścian swojego pokoiku i ulubionych zabawek.

Przygotowując swojego najdroższego maluszkado tego momentu, rodzice starają się zapewnić mu wszystko, by miło i przyjemnie spędziło czas z dala od rodzinnego domu.

Podstawowym zadaniem rodzica, zanim poślą dziecko do przedszkola jest nie tylko rozmowa z nim i wytłumaczenie, co będzie tam robiło, z kim i czym się bawiło oraz jakie zasady tam obowiązują ale również zakup odpowiedniego, pierwszego plecaczka.

Liczy się zdanie dziecka

Dla małego dziecka wygląd plecaczka to najważniejsza rzecz, na którą zwraca uwagę. Rodzice mogą delikatnie sugerować, podpowiadać, ale nie powinni ingerować w ostateczną decyzję malucha. To przede wszystkim jemu musi się podobać to, co codziennie zabiera do przedszkola i zwykle dzięki temu maszeruje tam chętniej. Rodzice mogą zweryfikować kilka modeli plecaków, które spełniają ich podstawowe wymagania, ale ostateczną decyzję należy zostawić dziecku.Wybrany przez nie plecaczek będzie bowiem odzwierciedlał jego osobowość i ułatwi mu funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Zapewnimy mu coś, co rozweseli go w szare jesienne dni, doda otuchy, gdy poczuje się samotny lub pomoże przetrwać, szczególnie na początku, trudne chwile rozłąki. Jak zatem wybrać plecak, który będzie odpowiedni dla przedszkolaka i jednocześnie wygodny, ładny i bezpieczny?

Idealny plecak dla przedszkolaka – jaki powinien być?

Plecak przedszkolaka powinien zdecydowanie różnić się od tego, z którym maluch powędruje do pierwszej klasy. Przedszkolak nie potrzebuje zbyt wiele miejsca w plecaczku, ponieważ większość rzeczy, ze szkolnej wyprawki, pozostaje w przedszkolu na stałe. W szkole konieczne będzie noszenie ze sobą sporej ilości przedmiotów, w przedszkolu większość rzeczy dostępnych jest na miejscu. Plecak pełni więc nieco inną rolę, służąc zwykle do przenoszenia drobiazgów, ulubionych zabawek i pojemników z jedzeniem. Na co zatem warto jest zwrócić uwagę?

Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Plecak dla przedszkolaka powinien być przede wszystkim lekki. Kręgosłup dziecka w tym wieku wciąż się rozwija więc nie można go nadmiernie obciążać. Plecaczek nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. 

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest kształt plecaka - zwłaszcza jego tył, przylegający do pleców. Idealny jest plecak z usztywnianymi plecami i anatomicznym kształtem. Dzięki temu jego ciężar rozkłada się równolegle na całe dziecięce plecy. Szelki plecaka muszą być regulowane, dość szerokie i komfortowe dla dziecka. Nie powinny się wpijać w ramiona, ale powinny być miękkie.Powinny być zawsze dobrze dopasowane do wzrostu dziecka – plecak musi dość ściśle przylegać do jego pleców. Uczmy malucha od małego, aby nosił plecak na obu ramionach, nigdy na jednym!

Dodatkowym plusem są odblaski, które zapewniają bezpieczeństwo. To bardzo istotny element zwłaszcza, że znaczna część roku szkolnym przypada na ciemne dni. Dzieci często wracają do domu ze szkoły w szare, pochmurne, jesienne wieczory lub zimą wręcz już po nocy.

Dobra jakość i prostota to podstawa

Zwróćmy uwagę, aby materiał z którego został wyprodukowany plecak, był jak najlepszej jakości. Dzięki temu plecak powinien wytrzymać całoroczne użytkowanie i nie naradzi Cię na niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Dobrze, jeśli będzie wodoodporny - ochroni przed deszczem, a także różnymi przygodami, jak wylany soczek czy woda.Plecaczek powinien być także bardzo łatwy do czyszczenia. Najlepiej jeśli będzie wykonany z  różnego rodzaju płótna bądź lekkiego tworzywa. Jeśli dodatkowo będzie go również można uprać to z pewnością odejmie nam to trosk podczas nieprzewidzianych wypadków.

Dla początkujących przedszkolaków najlepsze będą proste plecaki jednokomorowe, w innych maluszek może po prostu się zagubić.Zapięcia również nie powinny przysparzać malcowi żadnych trudności. Mogą to być ściągacze lub rzepy, a na późniejszym etapie zamek błyskawiczny.

I na koniec rzecz pozornie banalna: kieszonki! Kieszeń boczna na chusteczki, maskotkę lubsoczek - niezbędna, by dzień był przyjemniejszy.

Plecak z ulubionym bohaterem – warunek konieczny!

Tak jak dla rodziców najważniejsza jest jakość plecaka, tak dla dzieci najbardziej liczy się jego wygląd. Dzieci niezmiennie najchętniej wybierają plecaki z bohaterami ulubionych bajek. Wybór wśród motywów jest ogromny więc każde dziecko z łatwością znajdzie coś dla siebie.

Ciekawą alternatywę, dla bajkowych plecaków, stanowią plecaczki z wesołymi buziami zwierząt. Są lekko usztywniane, a każdy model posiadadodatkowo odstający element, np. uszka.

Plecaki dla chłopców

Jeśli Twoje dziecko niekoniecznie jednak chce mieć motyw zwierzątka na plecaku to wybierz dla niego coś z serii superbohaterów. Chłopcy, jako amatorzy mocniejszych wrażeń z pewnością ucieszą się z plecaka ze Spidermanem, znakiem Batmana lub nadrukiem Avengersów. Na topie wśród chłopców są również plecaczki z nadrukiem Scooby-Doo, ciuchcią Tomkiem czy AngryBirds. Nie zapomnijmy również o Złomku i Zygzaku z bajki Auta czy sympatycznych samolotach z serii Super Wings.

Plecaki dla dziewczynek

Dla dziewczynek oferta plecaczków jest równie bogata, co dla chłopców. Najwięcej produktów znajdziemy z kultowym motywem Myszki Miki, Minnie oraz z lalką Barbie. Popularne są oczywiście również wszystkie księżniczki i wróżki takiejak księżniczka Zosia czy Anna i Elza z Krainy Lodu. Niesłabnącą popularnością cieszą się także, nieco starsze ale nie mniej urocze, bohaterki bajek takich jak Pszczółka Maja czy Smerfetka.

Ponadczasowe są plecaki dla dziewczynek ze zwierzakami. Na topie są zwłaszcza pieski, kotki i konie. Wśród innych motywów wyróżniają się te z motylami oraz z brokatowymi elementami.