Okres niemowlęcy, trwający od urodzenia do ukończenia pierwszego roku, to szczególny czas w życiu każdego dziecka. A przy okazji jego rodziców, którzy z wielką troską wybierają przedmioty, jakimi od pierwszych dni życia otacza się ich pociecha. Nie od dziś wiadomo bowiem, że umiejętne dopasowane zabawki dla niemowląt, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju maluszka. Po jakie zabawki dla niemowlaków warto sięgać? O czym pamiętać przy wyborze zabawek dla dzieci? O tym w poniższym artykule!

Zabawki dla niemowląt

Zdaniem niektórych, zabawki dla niemowląt są niemalże niepotrzebne. Nic bardziej mylnego – już na etapie kompletowania wyprawki warto pomyśleć o stymulacji prawidłowego rozwoju maluszka. Rolę te pełnią umiejętnie dobrane zabawki, dopasowane do etapu, na jakim znajduje się maluszek. Miesięcznym szkrabom, których pole widzenia ograniczone jest do kilkudziesięciu centymetrów, zalecane są proste zabawki o kontrastujących ze sobą kolorach, które wspomogą rozróżnianie barw. 2 i 3 miesiąc życia to czas, gdy dziecko zaczyna reagować na delikatne dźwięki muzyki i odwracać główkę w odpowiedzi na ruch rodzica. W 4 miesiącu dziecko bada już otoczenie dotykiem. Wraz z końcem pierwszego półrocza, maluszek staje się coraz bardziej aktywny – przekręca się na brzuszek i bawi się swoimi stópkami. Kolejne miesiące to dobry czas na wprowadzenie nieco większych zabawek dla niemowląt, które nie pozwolą pełzającemu i raczkującymi maluchowi na ich połknięcie. Szukając prezentu dla roczniaka, zwróćmy z kolei uwagę na zabawki edukacyjne, rozwijające między innymi koordynację wzrokowo-ruchową.

Najlepsze zabawki dla dziecka do 1. roku życia

Jak każde zabawki, tak i zabawki dla niemowląt, warto dopasować do wieku dziecka. W przypadku zabawek dla noworodków, idealnym pomysłem będą wszelkiego rodzaju grające karuzele, które maluch może obserwować leżąc w łóżeczku czy też wydające dźwięki grzechotki, które kilkumiesięczny maluch zacznie przekładać z rączki do rączki trenując tym samym pierwsze zdolności manualne. Idealne zabawki dla półrocznego dziecka to przede wszystkim pluszowe piłki, które turlane po podłodze mogą zachęcić szkraba do pełzania, a później również raczkowania. W kolejnych miesiącach życia, świetną zabawką dla niemowlaka będzie mata edukacyjna, która uczy rozróżniania kolorów i faktur oraz wspiera rozwój ruchowy. Doskonale sprawdzą się też miękkie i kolorowe puzzle z piankowe, stanowiące bezpieczne miejsce zabawy, chroniące przed zimnem podłogi. Wielką frajdę aktywnym maluchom sprawią również jeździki-pchacze, ćwiczące umiejętności manipulacyjne i operowanie ręką. To idealna zabawka dla niemowląt, które już chodzą bądź dopiero opanowują tę trudną sztukę. Szukając zabawki na roczek, warto też zwrócić uwagę na drewniane klocki, stanowiące doskonały trening wyobraźni przestrzennej oraz różnego rodzaju sortery, wymagające od dziecka rozwiązania problemów przez dobór właściwych kształtów i kolorów elementów.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla niemowlaka?

Zakup zabawki dla niemowlaka może stanowić nie lada wyzwanie. Szukając prezentu dla roczniaka lub jeszcze młodszej pociechy, należy zwrócić szczególną uwagę na informacje zawarte na opakowaniu zabawki dla dziecka do 1. roku życia. Oprócz oznaczenia wiekowego, powinniśmy znaleźć także znak bezpieczeństwa CE, będący deklaracją producenta, że zabawka dla niemowląt wykonana została zgodnie z wszelkimi wymaganymi normami. Niemniej istotne są też wskazówki dotyczące użytkowania danej zabawki oraz ewentualne ostrzeżenia – na przykład to, że zabawka dla niemowlaka powinna być wykorzystywana wyłącznie pod nadzorem rodzica. Nie zapominajmy, że zabawki dla dzieci, muszą być również pozbawione ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć maluszka, otworów, w których mogą zaklinować się jego małe paluszki oraz drobnych elementów, które szkrab może połknąć lub wsadzić do noska. Poza kwestiami bezpieczeństwa, wybierajmy produkty nie tylko przyciągające wzrok malucha, ale i mające pozytywny wpływ na jego rozwój. Trafionym zakupem będą zwłaszcza edukacyjne zabawki dla niemowląt, które uczą poprzez zabawę.

Produkty 1 do 12 z 53

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
na stronę